IN MEMORIAM Мирјана Миња Станић

30.9. 2018. године напустила нас је наша драга колегиница, професорка српског језика и књижевности мр Мирјана Станић. Наша Миња. Одлазак преран, а губитак велики, пре свега, за породицу, али и образовну заједницу и бројне пријатеље. У Гимназију „Светозар Марковић“ стигла је првог септембра 2006. године, некако сасвим тихо. Ненаметљиво. Такав је био први утисак. Неколико недеља касније, по њеном доласку, на првом спрату школе, у вечерњим сатима, проламао се жамор великог броја ученика. Одзвањао је смех, чули се аплаузи и весела ђачка граја. Била је то аудиција за драмску секцију и почетак великог Мињиног подвига у неговању љубави према позоришној уметности. Од тада, током наредних година, то је постао значајан догађај у школи, као и окупљање и рад драмске секције. Миња је умела да запали искру љубави код ученика према позоришној уметности. Посвећеним радом и правим подстицајима педагога зналца разбуктавала је искру у пламен, а он се показивао кроз судбинске одлуке ученика да им глума или режија постану животни позив. Драмска секција је вредно радила и уследиле су представе: Породичне приче, Милева Ајнштајн, Драга Јелена Сергејевна, Лари Томпсон —  трагедија једне младости и многе друге. Награде су се низале, а драмска трупа путовала је у Будимпешту, Крагујевац, Београд, Сомбор и Сремске Карловце. Гостовала је и у новосадским средњим школама. Управо оваквим радом секције Гимназија „Светозар Марковић“ потврдила се као достојан организатор и домаћин ђачког позоришног фестивала Школско позорје. Паралелно са ваннаставном активношћу, у учионици се одвијао, такође, посвећен рад, али кроз наставу. Ученици су и ту главни актери и сведоци збивања. Професорка Миња им је постављала изузетно високе стандарде и од њих много очекивала. Међутим, претходно им је пружала много педагошких подстицаја. Сваки њен ученик је читао лектиру од корице до корице. Основну школу професорка Мирјана је завршила у Србобрану. Била је ученица Карловачке гимназије, а потом на Филозофском факултету у Новом Саду дипломирала на одсеку за Општу и југословенску књижевност. Прво радно искуство стицала је на Радију у Србобрану, а затим у Основној школи „Душко Радовић“, одакле је стигла у нашу Гимназију. 2010. у августу одбранила је магистарску тезу, а недуго потом светлост дана угледала је њена књига Збиљање шале, чије је представљање, како у Гимназији, тако и у Градској библиотеци и Матици српској поново привукло пажњу културне јавности Града и усмерило је ка делу нашег суграђанина, књижевника и лекара Илије Огњановића. Ако би међу интелектуалним умећима требало издвојити оно по чему се Миња посебно истицала, онда је то свакако њена духовитост и изузетан смисао за хумор. Марта 2013. године обележен је јубилеј 50. година Гимназије. Свечана академија тим поводом била је Мињин ауторски рад. У октобру 2014. године у Свечаној сали Миња организује перформанс Књига без будућности —  будућност без књига који нас је подстакао да промишљамо свој однос према читању, уметности, култури и образовању. Својим односима са људима Миња је увек давала пун смисао и аутентичност. Умела је да пронађе и успостави праву меру у свему. Тамо где је наилазила на извештаченост и формализам удахњивала је садржај људскости, а хаотичност је умела да уобличи уводећи јасне процедуре и правила једнако важећа за све. Миња је била модел професионалца, неприкосновеног борца за лепши, праведнији, уређенији и културнији свет у којем су рад и труд једини путеви којим се може стићи до циља. Бавила се менторским радом оличавајући несебично давање и дељење знања. Миња је била пријатељ над пријатељима. Сви ми који смо ту привилегију у животу, стицајем срећних околности имали, неговаћемо најлепше успомене. Сећање на Мињу је права ризница оног што је у људском животу највредније: искреност, разумевање, пажња, љубав и поштовање.

Са најдубљим поштовањем за твој рад и учешће у образовној мисији наше заједнице, са осећањем захвалности, у име свих ученика, генерација које те памте, у име професора, колега, свих запослених у име Гимназије „Светозар Марковић“

Почивај, драга Миња, у миру и спокоју!

Татјана Вукадиновић, директорка Гимназије