Холокауст – култура сећања

Ученице трећег четири одељења Ана Филиповић и Дајана Стегић, уз менторски рад професорке историје Александре Поповић, снимиле су кратак документарни филм којим су се представиле на наградном конкурсу ХОЛОКАУСТ-КУЛТУРА СЕЋАЊА, у организацији удружења ХАВЕР које се бави неговањем сећања на Холокауст и Министарства просвете.

Тема њиховог истраживања била је судбина познате новосадске добротворке и хуманисте Јелене Кон, која је уочи Другог светског рата основала хумани-тарно удружење „Кора хлеба“, са циљем да се  брине о сиромашној и незбринутој деци, без обзира на веру и националност. На жалост, њена судбина је била трагична, окончала је живот као и многи новосадски Јевреји, јануара 1942. године током злогласне Рације. Прича о Јелени Кон подстакла је ученице да јој на овај начин одају поштовање, а захвљујући њиховом филму и остали ученици школе ће моћи да се упознају са једном од шест милиона трагичних прича из периода Холокауста.

Филм је одлуком жирија ушао у најужи избор за награду и посебно је похваљен.

Aуторке филма:
ученице Дајана Стегић и Ана Филиповић